רגע לפני - איך לטייל מחוץ לעונה ובזול

רגע לפני שמגיעה עונת הקיץ והחופשות – איך לטייל מחוץ לעונה ובזול?

כמעט לכול יעד תיירותי יש פרק זמן אידיאלי משלו בגלגל השנה, מה שנקרא שיא העונה או העונה החמה. ברור שבעונת התיירות תמצאו היצע רב של פעילויות, מקומות לינה, מסעדות, בתי קפה ואפשרויות בידור, אבל גם המוני מבקרים ומחירים בשמים. אז אם לא בא לכם לבלות במקום מלא בתיירים ויקר, נסו לצאת לחופשה כיפית דווקא מחוץ לעונה.

לפני שבכלל מתחילים לתכנן משהו (כמו להזמין טיסה, מקום לינה או הזמנת ביטוח נסיעות), כדאי קודם כל לבדוק אם ביעד שבחרתם יש דבר כזה מחוץ לעונה. אתם גם לא רוצים לקנות כרטיסי טיסה ולהזמין ביטוח נסיעות ולגלות בסופו של דבר שהיעד ריק מאנשים, הכול סגור ולא רק שאין לכם מה לעשות אלא גם אין לכם ממש איפה לישון. אז איך לטייל מחוץ לעונה ומה כדאי לבדוק?

לבדוק מה זמין ביעד

חשוב לבדוק את אפשרויות האירוח ביעד המתוכנן עוד לפני שמזמינים טיסה. סביר להניח שכמה מבתי המלון או האכסניות יהיו סגורים בתום עונת התיירות. כדאי להיעזר באתרי האינטרנט של מתקני האירוח ולהבטיח שיהיה לכם היכן ללון.

קחו בחשבון שמחוץ לעונה או כשמזג האוויר קשה, גם אטרקציות מסוימות עלולות להיסגר או להיפתח למספר שעות מוגבל. הדרך הטובה ביותר לבדוק אם האתר פועל היא ליצור מראש קשר ישיר עם הספק. הכי קל לעשות זאת באמצעות אתר האינטרנט שלו. בכול מקרה, תמיד אפשר לטייל וליהנות מהאדריכלות המקומית, ממונומנטים חיצוניים או מפארקים מקומיים.

אם אתם מוצאים שיותר מדי אתרים ואטרקציות ביעד שבחרתם יהיו סגורים במועד החופשה שתכננתם, אולי כדאי לשנות ולבחור ביעד אחר. אחרי הכול, גם אם יהיה לכם איפה לישון אבל לא יהיה לכם מה לעשות כי הכול סגור, החופשה שלכם תיפגע.

ליהנות מיתרונות פוטנציאליים

ולבסוף, טיול מחוץ לעונה מבטיח לכם הוצאות זולות יותר, כולל עלויות הטיסה והאירוח. וכשיש פחות תיירים במקום תוכלו ליהנות גם משירות טוב יותר מהמדריכים, ממארגני הפעילויות ומאנשי שירות אחרים.

חופשה מחוץ לעונה מאפשרת לכם גם להימנע מסוגים מסוימים של תיירים. למשל, אם אתם מעדיפים חופשה באווירה שקטה, בלי ילדים שמתרוצצים בכול מקום, אז מחוץ לעונה לא תתקלו במשפחות רבות עם ילדים, כי אלה נוטות לתאם את הנסיעות שלהן לפי לוח החופשות של מוסדות החינוך.

אז לאן אפשר לנסוע מחוץ לעונה?

פארק ילוסטון (Yellowstone) ארצות הברית – במשך הקיץ מיליוני אנשים מגיעים לבקר בפארק בעוד שבחורף מספר המבקרים הוא כ-140,000 בלבד. נכון שחלק מהדרכים יהיה סגור בין דצמבר לאפריל, והטמפרטורה נמוכה, אבל לא רק שתפגשו מעט תיירים אלא תוכלו גם לצפות בחיות בר רבות שנעלמות כשהמבקרים מגיעים.

ונציה, איטליה בחורף – ערפל נמוך על תעלות המים, סמטאות ריקות מרוצפות באבנים נוצצות, כיכר סן מרקו ללא תיירים. ונציה בחורף יכולה להיות קרה אבל זו הזדמנות נהדרת לשוטט בלי כל ההמונים סביבכם.

גלישת גלים בפורטוגל בחורף – לפורטוגל כמעט 950 ק"מ של חוף ורובו אידיאלי לחופשת קיץ. אבל עבור הגולשים החורף הוא הזמן המתאים להגיע למקום, כשגלי האטלנטי מתרוממים אל על בעקביות וכשהחופים ריקים מאנשים.

הודו בעונת המונסון – זה נשמע קצת מטורף לנסוע למומביי בעונת המונסון כשגשמים כבדים מציפים את הכבישים, אבל 100 ק"מ מהעיר בהרי סאהיאדרי (Sahyadri) תזכו במזג אוויר רטוב ואידיאלי. בתקופה זו הגבעות מתעוררות לחיים עם נהרות ומפלי מים עונתיים שזורמים במלוא עוזם וטמפרטורה מעולה לטיולים בין שבילים עתיקים, מבצרים הרוסים ובתים מבודדים.

מפלי איגואסו (Iguaçu) בברזיל/ארגנטינה בעונה הגשומה – ברזיל וארגנטינה חולקות ביניהם את המפל הזה שמשתרע על פני 3 קילומטרים, בגובה של כ-80 מטרים ו-275 מפלים נפרדים שמשתרעים בג'ונגל. בתקופת השיא בקושי מטפטפים שם מים, לכן כדי לראות את המקום במלוא הדרו, עדיף להגיע בעונה הגשומה בין דצמבר לפברואר ולהביא מעיל עמיד למים.

נגישות