האם ניתן לרכוש ביטוח רפואי לחו"ל בכל מצב?

איך לטייל בחו"ל בכול מצב רפואי ועם ביטוח נסיעות מתאים?

כילדה, זכתה ג'ולי ג'ונס (Julie Jones) האוסטרלית לצאת לטיולים רבים עם הוריה. כעת, כאם, היא עדיין רוצה לצאת לטיולים משפחתיים עם בנה בן ה-22 ובתה בת ה-15. אבל, איך עושים זאת כשהבן הוא נכה בכיסא גלגלים?

בילדותה, מספרת ג'ולי, החברים והשכנים הסתכלו על הוריה כעל אנשים קיצוניים ואפילו חסרי אחריות, כשהאב החליט לעזוב את העבודה ולהוציא את הילדה מבית הספר למשך 6 חודשים כדי לנסוע בעולם ולטייל באירופה, במצרים ובארצות סקנדינביה. במבט לאחור, ג'ולי מוצאת שהנסיעה עם משפחתה העניקה לה אהבה אמתית לטיולים ותרמה לחינוך ולהבנה טובים יותר של העולם שנמצא שם מחוץ לכיתה.

כשהייתה בשנות העשרים לחייה התחילה ג'ולי לעבוד כיועצת נסיעות בחברה שהציעה טיולים ייחודיים. היא מצאה את עצמה מתמחה בסוגי טיולים שלא הכירה (כמו, טיולי גלישה). תוך כדי עבודתה היא נסעה המון לחו"ל ונהנתה מהרפתקאות מדהימות, חלקן אפילו די מאיימות, כמו טייפון באי נידח בפיליפינים או הוריקן בהוואי.

התוכניות משתבשות

כשהייתה בהיריון, ג'ולי תכננה שאחרי הלידה היא תחזור לעבודה במשרה חלקית ובמקביל תמשיך לטייל בעולם עם בעלה והילד שייוולד, ממש כמו שהוריה עשו איתה. אבל סדרי העדיפויות של ג'ולי ובעלה השתנו כאשר בנם אובחן כסובל משיתוק מוחין בגיל 5 חודשים. כל עולמם סבב אז סביב רופאים, פיזיותרפיסטים, מטפלים בדיבור וכו'. ג'ולי הרגישה כאילו נחתה בעולם אחר לגמרי מהיעד שאליו תכננה להגיע.

אבל המצב לא ריפה את ידיהם של ג'ולי ובעלה ועם השנים, למרות הנכות, הם הצליחו להתגבר על לא מעט קשיים, להגשים את החלום ולצאת לטיולים משפחתיים עם הילד הנכה. בשנים הראשונות הוא ישב במנשא על גב אביו, ואחר כך בכיסא גלגלים.

כשמטיילים עם ילד נכה, אומרת ג'ולי, שום דבר לא יכול להיות ספונטני או הרפתקני, אבל החופשה יכולה להיות מתוקה כפליים כשמצליחים סוף סוף להשתחרר מהשגרה ולטייל עם כיסא גלגלים.

טיפים חשובים

ג'ולי תורמת מניסיונה האישי טיפים לאנשים שיוצאים לראשונה לחופשה עם כיסא גלגלים, כגון:.

  • להתחיל לטייל בארץ ולא בחו"ל כדי שתוכלו להבין את הצרכים החיוניים לבילוי חופשה מחוץ לבית, ובכלל, לבחור יעד שבו תרגישו נוח בטיול הראשוני. בדרך זו, כשתחליטו לעשות את הצעד הנועז ולנסוע לחופשה בחו"ל, תחושת הביטחון תתחזק ותדעו טוב יותר איזה סוג אירוח מתאים לכם ואילו שאלות צריך לשאול כדי שתוכלו לחוות אטרקציות מעניינות בדרך.
  • באשר לפוליסת הביטוח, ג'ולי מדגישה את הצורך לברר במדויק מה עומד מאחורי המילים "מצב רפואי קיים מראש". כמו כן, היא ממליצה למי שנוסע יותר מפעם בשנה, לרכוש פוליסה שנתית שעשויה להיות זולה יותר. אגב, במצב הקיים היום בארץ, ייתכן ורוב חברות הביטוח אכן יערימו קשיים כשתבקשו כיסויים יוצאי דופן, אבל אצלנו ב-PassportCard אנחנו מציעים פוליסות שחברות אחרות מסרבות להנפיק, וביניהן גם כאלה שתוכננו במיוחד כדי להגן על אנשים עם מוגבלויות בכול גיל.
  • להזמין מגורים למשך זמן ממושך יותר, כי  עם כיסא גלגלים או עם אדם עם מוגבלויות, הטיול אטי יותר.
  • לקחת בחשבון שאפשר לבקר במשך יום אחד בפחות אתרים מהרגיל.
  • למצוא לינה במקום מרכזי כך כדי להימנע מהצורך להיכנס ולצאת מהרכב כדי להגיע לארוחת ערב במסעדה.
  • לקראת הזמנת כרטיסי הטיסה להכין מראש את ממדי כיסא הגלגלים (גובה, משקל, רוחב).
  • להסדיר מראש עם חברת התעופה את הסיוע בזמן העלייה למטוס, את הדרישות התזונתיות המיוחדות וכל ציוד מיוחד שתצטרכו להביא אתכם למטוס (למשל תרופות שדורשות שמירה בקרח יבש).
  • בעת הזמנת בית המלון יש לוודא שהמלון מבין את הדרישות שלכם. ולא להניח שצוות המלון ידע מעצמו מה אתם צריכים. שאלו את השאלות הנכונות כדי לוודא כל מידע חיוני לתפקוד הנכה.

את סיפור המשפחה וטיפים נוספים למטיילים נכים תוכלו לקרוא באתר של ג'ולי ובני משפחתה, כאן.

עוד מאמרים בנושא

נגישות