שלא יעבדו עליכם: הונאות תיירים נפוצות

איך להימנע מהונאות התיירים הנפוצות ביותר?

די קל להפוך לפרנואידים בחו"ל ולהתיחס לכול אחד שפוגשים כאל חשוד בפוטנציה. אבל אם יהיה בידיכם קצת מידע מועיל, תוכלו להיות צעד אחד לפני הרמאים.

הנה סקירה של כמה מהמלכודות הנפוצות ביותר, וטיפים שיעזרו לכם להימנע מהן.

פריטים נוספים בחשבון

לאחר שסיימתם את הארוחה, קל לשכוח לבדוק את החשבון. אחד הטריקים שמשמשים בעלי מסעדות מפוקפקים שמזהים תיירים, הוא לרשום בחשבון מחירים גבוהים מאלה שהוצעו בתפריט. וודאו שהפריט הבודד מתאים למה שהזמנתם מהתפריט (ולא המנה היקרה יותר שאולי הגישו לכם מאוחר יותר). בדקו גם שלא נוספו פריטים (למשל, בקבוק מים על השולחן שלא ביקשתם לפתוח).

אל תזמינו מקום בדירת רפאים

שהייה קצרה בדירה היא דרך נהדרת לחסוך כסף ולחיות כמו המקומיים. אבל אם לא תזמינו את הדירה בסוכנות מנוסה ומבוססת, ייתכן שתזמינו דירה שכלל לא קיימת (וגם לא האיסוף משדה התעופה שהובטח לכם).

נוכלים נוהגים לפרסם באתרים לגיטימיים, דירות עם מחירים וצילומים מזויפים שנראות כמו משהו טוב מכדי להיות אמתי. חפשו באינטרנט אם הדירה רשומה בחברה מורשה להשכרת דירות, ופנו אליה כדי להצליב מידע ולוודא שהיא אכן זמינה. אתם יכולים גם לאמת את תוקף הדירה אם תבקשו עותק של חשבונות חשמל או מים ותבדקו שהם על שם הבעלים.

ומעל לכול, אף פעם אל תעשו העברת כספים לחשבון בלתי ניתן לאיתור.

שימו עין על כרטיס האשראי או שלמו במזומן

אף פעם אל תתנו למלצר, לבעל החנות, לעובד בית המלון או לכול אחד אחר – לקחת את כרטיס האשראי מחוץ לטווח הראיה שלכם, אפילו לא מתחת לדלפק, שם הם יכולים להעתיק את המידע. במקומות שידועים כמוקד פופולרי להונאות בכרטיסי אשראי (כמו בשווקים), השתמשו במזומנים.

האם תא האחסון אכן בטוח?

אם אתם משתמשים בתא לאחסון חפצים, למשל באכסניות של תרמילאים, וודאו שהוא באמת נעול. חלק נראים כאילו הם נעולים, אבל אם תמשכו את היחידה מהקיר, או תרימו אותה מהרצפה, תגלו שאין לארונית על מה להישען והתא נגיש לחלוטין לכול אדם.

בקשו את הפרטים והמחיר של החדר במלון, בכתב

מלונות חסרי מצפון טוענים לפעמים ש"לא שמעתם טוב" את המחיר שאמרו לכם בטלפון או כשהגעתם, או שאין להם תיעוד של הנוף לים והמרפסת שביקשתם, וכך הלאה. בקשו לקבל בראש בכתב את המחירים ותכונות החדר ובקשו שידפיסו לכם את הקבלה במקום, כדי להימנע מאוחר יותר מדרישה לתשלום כפול.

אל תתנו לאף אחד לגעת במטען שלכם

לא משנה אם אתם מרגישים אבודים או קשה לכם לסחוב, אף פעם אל תתנו לאף אחד לשאת את המטען שלכם בתחנת הרכבת או האוטובוס, אפילו אם האדם לובש תג שנראה רשמי. במקרה הטוב הוא יצפה לתשלום ובמקרה הגרוע ייעלם עם המטען.

היצמדו למוניות מכובדות

בכול העולם, נהגי מוניות לא ישרים מנפחים מחירים, מחזירים עודף לשטר כסף נמוך ממה שבאמת שילמתם ונוסעים במסלולים עוקפים. כדאי לבחון מראש את תעריפי המוניות ביעד שלכם, כך שתדעו בדיוק כמה תעלה נסיעה במטבע מקומית. ואל תתנו לנהגים לשים את התיקים שלכם שתא המטען, עד שהסכמתם על המחיר.

היזהרו מכייסים יצירתיים

כייסים עושים את מלאכתם באופן יצירתי ומסיחים את דעתכם כדי לשלוף כהרף עין את הארנק שלכם. למשל, קושרים צמידי ידידות על פרק כף היד, מתחזים לקבצנים, מושיטים לכם כרטיס שעליו בקשת עזרה, או מתחזים לתיירים שמבקשים לצלם אותם... הכייסים גם שמים לב ליד שאתם שולחים באופן אינסטינקטיבי כדי להגן על כספכם, וכך יודעים היכן בדיוק הכסף שלכם נמצא.

האם הכרטיס שלכם אמתי?

עם הטכנולוגיה החדשנית, כרטיסי כניסה מזויפים לכול פעילות (מהתחתית בלונדון ועד לדיסנילנד) יכולים להיראות לגמרי אמתיים ויש צבא של רמאים וספסרים שמוכנים ומסוגלים למכור לכם אותם. קנו רק במקום רשמי כדי להבטיח שלא תיקנסו או תיעצרו.

לרכישת ביטוח נסיעות לחצ/י כאן

נגישות