הזוהר הצפוני בסקנדינביה - חוויה של פעם בחיים

חוויה של (לפחות) פעם בחיים: הזוהר הצפוני בסקנדינביה

לחוות את המחזה המרהיב של הזוהר הצפוני היא משימה שוודאי נמצאת ברשימת הדברים-שאני-רוצה-לעשות-לפני-שאמות של כל חובב טיולים. בסרטון יפהפה, מסבירה ג'מה גרהם, עורכת במגזין Lonely Planet, את האיך, למה ומתי של התופעה הטבעית הקסומה הזאת.

 

בסרטון, ג'מה מסבירה שאורות הצפון (כמו גם הזוהר הדרומי), הו תופעה טבעית שנגרמת כשחלקיקים שנמצאים בשדה המגנטי של כדור הארץ מתנגשים עם מולקולות חמצן וחנקן שנמצאות באוויר, וכך משחררים אנרגיית אור. ירוק הוא הצבע הנפוץ ביותר והוא נוצר מהתנגשות עם מולקולות חמצן, כאשר אדום וכחול הם נדירים יותר ומתרחשים כאשר החלקיקים מתנגשים עם מולקולות מימן או חנקן. למרות שההסבר לזוהר הצפוני הוא מדעי לגמרי, החוויה עצמה היא קסומה. הציפייה והסיכוי לראות את האורות הם חלק מההתרגשות – ייתכן שתחכו שעות עד שתראו את הזוהר ואין כל ערובה לכך שהוא אכן יתרחש בזמן שתמתינו לו. מה שכן, ברגע שזה יתחיל, לפתע תבחינו בצבעים ובצורות שרוקדים להם בשמיים.

כמה מהמקומות הטובים ביותר לראות את אורות הצפון הם טורמסו (Tromsø) בנורווגיה, יוקאסיירבי (Jukkasjärvi) בשוודיה ואיבאלו (Ivalo) בפינלנד, אבל ההמלצה הכי של ג'מה היא איי לופוטן (Lofoten) בנורווגיה.

איי לופוטן הם שרשרת איים יפהפיה בצפון נורווגיה שם הסיכוי לראות את הזוהר הצפוני גבוה כי זיהום האור שם נמוך במיוחד. עם זאת, גם במקום מהסוג הזה זהו אתגר. צריך לצאת לטבע ולהיות מוכנים לחכות בסבלנות. המצב הטוב ביותר הוא לילה קר עם שמיים בהירים לגמרי. כדאי להתרחק מאזורים עירוניים ולהגיע לאזור שבו החושך איננו מופרע, למרות שיש סיכוי נמוך שתוכלו לראות את האורות גם מהעיר לפעמים. ג'מה מוסיפה עוד שהתקופה הטובה ביותר לזוהר הצפוני היא מסוף ספטמבר ועד תחילת מרץ, כי אז הכי חשוך באזור. כל תקופה אחרת היא מוארת מדי.

נשאר רק להזמין כרטיס, לקנות ביטוח נסיעות מתאים ולצאת להרפתקה של פעם בחיים.

 

נגישות