נוסעים לאנגליה? המדריך המלא לפעם הראשונה

 

 

נוסעים לראשונה לאנגליה? קבלו מדריך קצר לדברים שאולי יפתיעו אתכם במדינה הקרירה הזאת (הבריטים יכולים להיות מאוד משעשעים). אולי זו מדינה קטנה יחסית, אבל תמצאו בה מוזרויות ייחודיות משלה. המבטא וההגיה שמשתנים מאזור לאזור (למרות שכולם מדברים אנגלית, השפה ממש לא נשמעת אותו דבר), חוקי תעבורה משונים ותרבות שתיה שיכולה להדהים כל מי שמבקר בה לראשונה.

 

הנה מדריך שימושי קצר שיעזור לכם ליהנות עוד יותר מהחופשה המתוכננת לאנגליה.

 

איך לנוע ממקום למקום?

 

בתוך לונדון

בלונדון קל לנוע באמצעות הרכבת התחתית (הטיוב – tube), המוניות השחורות הקלאסיות. (מונית = קאב – cab), או האוטובוסים האדומים הדו-קומתיים. המוניות, כמו גם האוטובוסים עברו שינויים רבים עם השנים כך שאל תתפלאו לראות גם מוניות מרובעות יותר ובשלל צבעים. אם אתם מתכננים לשהות במרכז לונדון יותר מכמה ימים, כדאי לרכוש כרטיס אויסטר (Oyster Card), שיוזיל את הנסיעה באוטובוסים ובתחתית. ללא כרטיס אויסטר, תצטרכו לרכוש כרטיים לכל נסיעה ובתחנות רבות הדבר אפשרי רק בכסף קטן.

 

התכוננו ליהנות מטיולי הליכה בלונדון! זוהי עיר נהדרת גם להליכה וגם לנסיעה בתחבורה ציבורית אז נצלו את ההזדמנות לפעילות גופנית מדי יום. אם יש לכם מגבלה פיזית כלשהי קחו בחשבון שיש בעיר לא מעט בנייני דירות ואפילו כמה מקומות ציבוריים (כולל כמה תחנות של הרכבת התחתית), שאין בהם גישה או מעלית לנכים.

 

מעיר לעיר

רכבות מגיעות לכול הערים בכול רחבי בריטניה והן קלות לשימוש. יש משהו ממש כיפי בנסיעה ברכבת לעיר באת׳ (Bath) או לגלזגו (Glasgow) כשאנגליה הטבעית והכפרית חולפת על פני עיניכם. זו יכולה להיות תוספת ברוכה לטיול שלכם.

 

אילו מנהגים עלולים לסבך אותי? ומה חשוב שאדע?

 

 

 

 

1. נוהגים בצד שמאל. כמו שאתם יודעים, בבריטניה נוהגים בצד שמאל. אם אתם מתכוונים לנהוג, וודאו שאתם נוהגים כראוי. האנגלים גם עומדים או הולכים בצד השמאלי של הנתיב, אז תנהגו כמוהם, בעיקר במדרגות הנעות. בטיוב, בעיקר בשעות העומס, אפשר באמת להתבלבל עם כל המוני הולכי הרגל, אז עקבו אחר עיקרון זה ולכו בעקבות הזרם, לא נגדו.

 

2. סכין ומזלג במרכז הצלחת. הדרך היחידה במסעדה שבה המלצר יבין שסיימתם לאכול היא להניח את המזלג לצד הסכין  במרכז הצלחת. אם תניחו אותם בהצלבה המלצר ישער שכנראה לא סיימתם לאכול וימשיך להמתין. נסו לא להתלונן, כדי לא להישמע כמו ״הישראלי המכוער״, זה פשוט מנהג שונה. אגב, הצ׳יפס באנגליה מוגשים לעתים קרובות עם רוטב חומץ...

 

3. הבירה חמה. את הבירה שותים הבריטים בטמפרטורה של החדר, אז אם אתם רוצים בירה קרה תוכלו לבקש בירה עם קרח. אל תצפו לקבל כוס מלאה בקרח, אלא רק קובייה אחת או שתיים.

 

4. שתייה. השתייה בבריטניה היא דבר ענק, כמעט ספורט לאומי. הפאבים תמיד מלאים בהמוני מקומיים שנשפכים לרחובות בערבים החמים. מאחר שרוב האנשים שותים, הפאבים מתאימים לכול בני ה-18 ומעלה.

 

5. סמים. סמים ממש לא חוקיים באנגליה ולכן, כשאתם מבקרים בקרניבל נוטינג היל (Notting Hill Carnival), תוכלו להריח את הניחוח המסוים שאופף את הקהל, אבל כתיירים אתם לוקחים על עצמכם סיכון אם תהיו מעורבים בסמים.

 

6. מוזיאונים בחינם. בתי המלון אולי יקרים אבל ביקור באתרים יכול להיות זול למדי. ברוב המוזיאונים במדינה שהם בבעלות המועצה המקומית הכניסה היא חופשית, כולל המוזיאונים המפורסמים בלונדון הבריטיש מוזיאון, מוזיאון המדע והמוזיאון להיסטוריה של הטבע.

 

7. ביטחון אישי. יש המון מועדונים בלונדון וחיי הלילה בה תוססים מאוד, אז תיהנו! יחסית, די בטוח ברחובות, גם בשעות הלילה המאוחרות, אבל תמיד שמרו על הארנק שלכם. ככלל, אנגליה היא מקום בטוח למדי, אבל בכול זאת כדאי לנקוט בכול אמצעי הזהירות הרגילים, בעיקר אם אתם בערים הגדולות יותר. שמרו על הטלפון הנייד שלכם והכינו תיק סמוי מהעין לשמירת הכסף והמסמכים.

עשו ביטוח נסיעות שיכסה אתכם גם במקרים כמו אסון טבע, ביטול טיסה וכמובן טיפול רפואי במקרה הצורך.

 

8. תקע חשמלי. בבריטניה תזדקקו לממיר מתח. מערכת החשמל הבריטית משתמשת בתקע מיוחד ובמתח של 230/240 וולט. בנוסף, שקעים רבים כוללים מתג הפעלה – Off, אז אם נראה לכם ש״אין חשמל״, לחצו על המתג האדום On.

 

9. מטבע מקומי? בניגוד לשאר מדינות אירופה, בריטניה סירבה לעבור ליורו, בגלל חוזקה של המטבע המקומית – הלירה שטרלינג (שנקראת על ידי המקומיים: פאונד – Pound). בכמה חנויות באנגליה יכבדו את היורו, אבל את העודף תקבלו בפאונדס.

 

10. ויזה לאנגליה. מחזיקי דרכון ישראלי לא זקוקים לוויזה כדי להיכנס ל-UK לצרכי ביקור וטיול. 

 

נגישות