חילוץ והצלה בחופשת סקי

היום המפחיד ביותר בחייהם יכול לקרות לכל אחד: חילוץ והצלה בחופשות סקי

אם אתם מתכננים לצאת לחופשת סקי, או לחופשה אתגרית אחרת, מומלץ מאוד לדאוג לכיסוי מתאים בנוסף לביטוח הנסיעות הסטנדרטי. אף פעם אי אפשר לדעת מתי תזדקקו לשירותי חילוץ והצלה. שני הסיפורים שלמטה הסתיימו אמנם ב"סוף טוב", אבל הם מלמדים שאף פעם אי אפשר לדעת מהיכן תיפתח הרעה. חוץ מזה, לא תמיד אפשר להסתפק בכוחות המקומיים כדי להציל את האנשים הלכודים, וכולנו עדיין זוכרים את רעש האדמה בנפאל ואת המאמצים שעשו כוחות חילוץ והצלה כדי להציל את חייהם של המטפסים, גם הישראלים, שנלכדו בשלג בהרי ההימליה.

סיפור ראשון: מפולת שלגים

"הסיפור שלי צריך לשמש תמרור אזהרה לכול מי שנהנה לעשות סקי בהרים", מספר James Mort שמתאר את ה-30 בינואר 2015 כיום המפחיד ביותר בחייו.

ג'יימס מספר שלאחר שבוע של סקי ב-Les Crosets על הגבול שבין שוויץ לצרפת, סופת שלג גדולה העימה שלגים במשך 48 שעות רצופות. באופן טבעי, חברי הקבוצה – שני אוסטרלים, מקומי אחד וג'יימס – התרגשו מכמויות השלג שנערמו לאחר שבוע שהיה יחסית חם ויבש.

בבוקר יצאה הקבוצה לסקי. הסיכון למפולת היה גבוה והראות נמוכה מאוד, אבל הקבוצה חשבה שהיא נוקטת באמצעי זהירות מתאימים כשהיא נשארת על המדרונות הנמוכים. לאחר ארוחת צהרים מהירה, שמו לב חברי הקבוצה שסיור הסקי פתח את אחד המסלולים שהוביל למסלול ארוך ומרגש יותר. לאחר דיון מהיר הם פנו לעבר המסלול. מאוחר יותר, אחרי שגלשו זמן מה, התחיל השלג שמסביב להישבר ולהתנתק ומפולת החלה לגלוש מלמעלה. הדבר האחרון שג'יימס הצליח לעשות לפני שנקבר לחלוטין היה להגיע גבוה ככול שיכול מעל לשלג עם היד השמאלית ומוט הסקי, מה שאולי בסופו של דבר הציל את חייו.

אחרי שבילה זמן מסוים קבור בתוך השלג, התבהרה מעט הראות. מתחת לשלג שמע ג'יימס קולות עמומים ואז ראה את שני החברים האוסטרלים חופרים מסביב לפניו. הוא בכה מרוב אושר והקלה. בסופו של דבר, הם הזעיקו את סיירת הסקי השוויצרית שסייעה לשחרר את ג'יימס מהמפולת שכיסתה אותו. בעקבות החוויה המסעירה הזאת אומר ג'יימס לכול הגולשים: "אל תלכו בדרך שלי, תמיד קבלו החלטה שמרנית כאשר אתם בהרים ושימו לב לתנאי המפולת המקומיים... דברו עם הסמכות המקומית ותכננו ללכת במסלולים בטוחים... זה פשוט יכול להציל חיים".

צפו בסרטון שמראה איך חולץ ג'יימס מתוך השלג:

 

תלויים על רכבל הסקי

מי שגולש מכיר את הרגעים מורטי העצבים של מעלית הסקי שמפסיקה לפעול פתאום באמצע המסלול ומשתלשלת ברוח מעל הסלעים שלמטה. אבל דמיינו שהרכבל לא הפסיק בגלל שמישהו בצד השני התקשה לעלות על מושב הרכבל... אלא בגלל עץ שנפל על הכבלים שלה.

ובכן, כמו שאפשר לראות בתמונה למטה, לקבוצת גולשים שנהנו מגלישה ביום סוער ב-Val Gardena באיטליה, התסריט המפחיד הזה אכן התגשם. הם צולמו כשהם מצטופפים יחדיו בתא התלוי במרחק מעל לפני הקרקע, ומחכים להצלה.

הגואל הגיע בדמותו של אדם שחובר ברתמה לחלקו העליון של התא. הוא פתח לפתע את הדלת מבחוץ וטיפס פנימה, חיבר אישה לרתמה אחרת, שלח אותה מחוץ לדלת ושמר עליה תוך שהוא משחרר את החבל ומוריד אותה למטה למקום מבטחים. זוג מחלצים נוסף המתין למטה עם ידיים מושטות לאישה היורדת. לדברי אחד האנשים הלכודים בתא, הקבוצה נדרשה לחכות שעה וחצי עד שכולם חולצו בשלום.

 

מוסר השכל

אם גם אתם חובבי סקי בפרט וחובבי ספורט אתגרי בכלל, אל תקחו סיכונים מיותרים (מעבר לסיכון שטמון באופן טבעי בתחביב שלכם, כמובן). מקרים כמו אלה שהבאנו לכם כאן, או אחרים דומים, יכולים באמת לקרות לכל אחד – אפילו לזהירים ביותר מבינינו. לכן, אל תצאו לנסיעה מהסוג הזה בלי רשת הביטחון של ביטוח נסיעות מיוחד שיכסה את כל התאונות האפשריות. נסיעה מהנה ו... בטוחה!

נגישות