יש קרנבל בברזיל – אבל איפה עוד?


כולנו יודעים שקרנבל הוא חגיגה צבעונית שנמשכת בדרך כלל כמה ימים. אך מה מקור השם? ולמה רבים מהקרנבלים המפורסמים העולם נערכים בעונת החורף? השם קרנבל נגזר מהמילה "קרניס" – Carnis, או "בשר" בלטינית. הכוונה היא למנהג נוצרי להמנע מאכילת בשר, כמו גם מכל הנאות הגוף בכלל במשך 40 יום לפני חג הפסחא, תקופה זו של התנזרות מכונה צום הלנט.
באזורים אליהם התפשטה הנצרות, באירופה, בדרום אמריקה ובמקומות אחרים בעולם, החלו המקומיים לערוך "חגיגת חטאים" בסמוך לתחילת תקופת צום הלנט. הקרנבלים הגדולים באירופה ואמריקה הלטינית הפכו לאטרקציות תיירות, המושכות אליהן קהל רב מכל רחבי העולם המצטרף בכל שנה אל המון החוגגים המקומיים. אספנו עבורכם רשימה של כמה מהקרנבלים המרשימים ביותר בעולם, מהם כאלה שיצא להם שם - הקרנבל בריו למשל, ואחרים מוכרים פחות.


קרנבלים בברזיל


 

נתחיל בברזיל שם נערכים מדי שנה, לקראת סוף פברואר, קרנבלים בכל רחבי המדינה וביניהם זה שהוא כנראה הקרנבל המפורסם ביותר בעולם - הקרנבל בריו (ריו דה ג'נירו, עיר הבירה של ברזיל).
הקרנבלים בברזיל הם חגיגה הדוניסיטית של מסיבות המוניות, תהלוכות רחוב, תחפושות מרהיבות, מוזיקת סמבה וריקודים. גולת הכותרת של הקרנבל בריו היא תהלוכת רחוב בה קבוצות של רקדנים ורקדניות סמבה בלבוש מינימאלי, מבתי הספר לסמבה השונים בעיר, מתחרות ביניהן במופע מרהיב של צבע ותנועה. ההכנות לקרנבל נמשכות כל השנה, התחפושות נתפרות, במות ענק מותקנות על משאיות המצוידות במערכות הגברה, הרקדנים מתאמנים, כולם נערכים מבעוד מועד במטרה להלהיב ולהתלהב כמו שאפשר רק בקרנבל. שימו לב שיחד עם זאת, הקרנבל הזה בברזיל הוא קרנבל הנחשב פרוע במיוחד, ולכן חיוני להצטייד בביטוח לחו"ל אשר יכסה אתכם לחלוטין, באופן המתאים לנסיעה.

הקרנבל בריו הוא אולי המפורסם ביותר, אבל קרנבל גדול ממנו, אולי הקרנבל הגדול בעולם, הוא זה שבעיר סלוודור דה באיה, בירת מחוז סלוודור שבצפון מזרח ברזיל. הקרנבל כאן הוא עממי וספונטני יותר, על משאיות ענק מותקנות במות מצוידות במערכות הגברה עוצמתיות. על הבמות נערכות הופעות של שירה וריקודי סמבה, המון רב צועד, שר ורוקד מאחורי כל משאית כזו. העיר כולה מקשטת לקראת הקרנבל.
קרנבל מרהיב נוסף בברזיל נערך באותה עת גם בעיר רסיפה שרבים מתושביה הם צאצאי עבדים אפריקנים מן התקופה הקולוניאלית.

 

פולחן השטן בבוליביה


 

בבוליביה שכנתה של ברזיל נערך בעיר אורורה מדי שנה קרנבל פולחן השטן.
שורשיו של הקרנבל הזה במאה ה-16, אז התפתח פולחן השטן בעיר כמחאה נגד הכובשים הספרדים. מדובר בעיר כורים, והקרנבל נועד להגן על הכורים (עבדים מקומיים שהכובשים הספרדיים הפעילו במכרות) ולשמור על שלומם מתחת לאדמה.

 

קרנבלים באיים הקריבים


לא רחוק מחופי היבשת, באיים הקריביים, נערכים, בדרך כלל כמה ימים לאחר תום הקרנבלים בברזיל, קרנבלים מפורסמים באי טרינידד ובאי טובגו. גם כאן רקדנים ורקדניות מפגינים בהתלהבות את כישוריהם כשלגופם תלבושת מרהיבה שרובה נוצות. המוסיקה כאן, בניגוד לסמבה בברזיל, היא קליפסו וסוקה, המקומיים מתופפים על תופי פח ומשתתפים בתחרויות לימבו.הקרנבל הגדול במקסיקו


 

בעיר וראקרוס במקסיקו נערך מדי שנה הקרנבל הגדול ביותר במדינה. כאן הדגש הוא על תחפושות הכוללות מסיכות, וגם על קונצרטים ומסיבות. קרנבל זה מתקיים "רק" כ-150 שנים (לכן נחשב קרנבל חדש יחסית), אבל כבר התפתחה בו מסורת ייחודיות כגון מדורה ענקית שמדליקים ביום הראשון לקרנבל בכיכר המרכזית בעיר. המדורה מיועדת לשרוף כל זכר למצב רוח רע, שהרי זכות יסודית של משתתפי קרנבל היא להיות שמחים.

 

קרנבלים באירופה


הקרנבלים של אירופה הם אולי לא כל כך סוערים כמו אלה בדרום אמריקה, אבל צבעוניים, שמחים ומרהיבים לא פחות. דווקא בשוויץ המאופקת נערך בתחילת מרץ, כבר מעל ל-700 שנים, קרנבל גדול בעיר באזל. הקרנבל נמשך שלושה ימים, ובמהלכו מתקיימות תהלוכות של נגנים עטויי תחפושות, ובבתי הקפה מתקיימים מופעי קברט סאטיריים. כמה ימים לפני הקרנבל בבאזל נערך בשוויץ קרנבל פרוע בעיר לוצרן, גם שם תזמורות של נגני כלי נשיפה והקשה צועדות בתחפושות יחד עם בני המקום ומבקרים המוזמנים גם הם ללבוש תחפושות עם מסיכות ענק מעיסת נייר.

נשף המסיכות בוונציה איטליה הפך אחד הקרנבלים הידועים בעולם. המשתתפים לובשים תחפושות הכוללות מסיכות אופייניות בעלות מראה אצילי. וונציה היפה היא מיקום מושלם לקיום קרנבל מסיכות כזה.
בטוסקנה נערכת, בעיר ויארג'יו שבאיטליה נערכת מדי שנה חגיגית ענק של תהלוכות בובות גדולות בדמות פוליטיקאים ואנשי ציבור. יש גם דוכני אוכל ומופע זיקוקים.

 

נגישות