קרנבלי פברואר החמים של אמריקה הלטינית

זמן הקרנבלים קרב ובא! מדי שנה, תושבי דרום אמריקה פותחים את השנה האזרחית באינספור קרנבלים. מקור המנהג הוא נוצרי. משמעה של המילה קרנבל היא שלום לבשר – קרנה (carne) משמעו בשר ובלה (vale) משמעו שלום. הקתולים באירופה, נוהגים להתנזר מאכילת בשר למשך 46 ימי תשובה לפני חג הפסחא. יום לפני תחילת ימי התשובה, נהגו הנוצרים לחגוג בזלילה ובחטאים וזהו מקור לידתן של חגיגות הקרנבלים.

אז לאן כדאי לנסוע ואיפה מתקיימים הקרנבלים השווים ביותר? כדי שלא תחמיצו את המסיבה הכי ביבשת, הנה שלושה קרנבלים מלהיבים במיוחד.

1.ריו דה ז'נירו, ברזיל

מתי? 13-9בפברואר, 2018

זהו הסבא של כל הקרנבלים. אין ספק שהקרנבל של ריו דה ז'נירו הוא לא רק הידוע מכולם אלא גם הגדול ביותר. במשך ארבעה ימים תמימים חוגגים התושבים ברחובות ואליהם מצטרפים אינספור תיירים שנוהרים לעיר כדי לצפות ולהשתתף בחגיגה.

האירוע המרכזי של הקרנבל הוא תחרות ריקודי הסמבה שמתנהלת מדי שנה ובה משתתפים בתי ספר לסמבה מרחבי המדינה. לכל בית ספר יש תלבושת משלו שתואמת את הנושא המרכזי שבו בחר בית הספר. מלבד התחרות, מתקיימות בעיר אינספור מסיבות ותהלוכות, ולמעשה, העיר כולה רוקדת בלי הרף במשך ארבעה ימים רצופים.

2.אורורו, בוליביה

תמונה: bjaglin

מתי? 13-10 בפברואר, 2018

אורורו (Oruro) היא עיר במרכז בוליביה שבה נחגג מדי שנה קרנבל השדים בעל ההקשר הדתי. במשך ארבעה ימים בחודש פברואר מתקיימת מסיבת ענק באורורו, שכוללת גם לא מעט מסורת ותהלוכות דתיות וגם שמחה גדולה והרבה מאוד אנרגיה, תחפושות של שדים צבעוניים במיוחד ושני מחזות לסיום – אחד מוקדש לכובשים הספרדים והשני מציג את המאבק של המלאך מיכאל בשטן. המחזות הם למעשה פרק הסיום של התהלוכה המרכזית של הקרנבל שנפרשת על פני חמישה קילומטרים. ריקודי החוגגים בתהלוכות נועדו כדי לעזור לבתולה מסובקון לגרש את השטן ואת כוחות הרשע.

ההיבט המיוחד של הקרנבל הזה הוא השילוב של מנהגים אינדיאנים עתיקים עם אלה המסורת הנוצרים, והוא נחגג כבר כאלפיים שנה.

3.ברנקייה, קולומביה

תמונה: Michele Mariani

מתי? 13-10 בפברואר, 2018

זהו הקרנבל הגדול ביותר בקולומביה והוא מתקיים בעיר ברנקייה (Barranquilla), שמכונה גם שער הזהב של קולומביה. הקרנבל הוא תוצר חגיגי של עשרות שנים של שילוב בין החגיגות הקתוליות והפגניות בקרב האוכלוסייה האינדיאנית, האפריקנית והאירופאית המקומית. האוכלוסייה המגוונת גם מיוצגת באינספור תחפושות צבעוניות אך התחפושת הייחודית של הפסטיבל היא ה-marimonda, התלבושת המסורתית. במהלך ארבעת ימי הקרנבל, כמו בקרנבלים האחרים, מתקיימות תהלוכות ססגוניות המלוות בסגנונות מוזיקליים מגוונים – מסורתיים, קאריביים ולטיניים.

הקרנבל מתקיים באווירה מאוד נעימה ובטוחה, ללא מקרי אלימות, והמבקרים משתתפים אף הם בתהלוכות. מדי יום מתקיימת תהלוכה בנושא אחר, כאשר התהלוכה המסכמת מסמלת את תחילת הצום הנוצרי. אז למה אתם מחכים? ודאו שיש לכם את ביטוח הנסיעות המתאים ולכו לחגוג כמו שאפשר רק באמריקה הלטינית.

נגישות