תחרויות גלישה ברחבי העולם 

כמעט כל גולש גלים ישראלי חולם על גלישה בחופים אליהם נשברים גלי גיבוע שרק מרחב ים גדול הרבה יותר מן הים התיכון יכול לייצר. יש מקומות הנחשבים אטרקטיביים במיוחד למי שרוצים לצאת לחופשת גלישה – למשל, איי האוקיאנוס השקט, אוסטרליה, אתרים בחוף המערבי של ארה"ב (בקליפורניה במיוחד) ועוד. תחרויות גלישת גלים הן הזדמנות מצויינת לראות ביצועים של גולשים מוכשרים; תחרויות כאלו מתקיימות בדרך כלל בחופים טובים במיוחד לגלישה, ובעונה המוצלחת ביותר של השנה.
תכנון חופשת גלישה כך שתבלו אותה במקום הנכון ובזמן הנכון תאפשר לכם לא רק ליהנות מגלים מהסוג שאתם חולמים עליו, אלא גם לקחת חלק באירוע גלישה תחרותית, כצופים או אפילו כמשתתפים (בתחרויות פתוחות). אז לפני שאתם מחליטים לאן לצאת לחופשת גלישה, מזמינים כרטיסים ועושים ביטוח לחו"ל, הנה לפניכם סקירה של אירועי גלישה תחרותיים הנערכים מדי שנה ברחבי העולם :


אוסטרליה


כפי שניתן לצפות ממעצמת גלישת גלים כמו אוסטרליה, מדי שנה נערכות בה כמה מן התחרויות המובילות בעולם. נזכיר ארבע מהמרכזיות שבהן -
אחד מארגוני הגלישה הגדולים בעולם נקרא World Surf League (WSL- ליגת הגלישה העולמית). גוף זה הוקם בשנת 1983, ועד 2014 נקרא Association of Surfing Professionals (איגוד גולשים מקצועיים). ה-WSL מקיים מדי שנה, לאורך כעשרה ימים בחודש אפריל, את האירוע הגדול ביותר מטעמו ב-Cooglangatta, השוכנת על חוף הזהב באוסטרליה. אל החופים של פרבר זה (שאוכלוסיתו מונה רק כ-5,500) נשברים ברוב ימות השנה גלי גיבוע מן האוקיאנוס השקט בגובה ממוצע של כמעט שני מטרים. בתחרות משתתפים הגולשים הטובים בעולם, והמנצח זוכה בפרס של 100,000 דולרים.
אירוע גלישה גדול נוסף באוסטרליה מתקיים מטעם ארגון הגלישה האוסטרלי Surfers Australia. האירוע מכונה Australian Boardrides Battle (קרב רוכבי הגלשנים האוסטרלים), ומתקיים בחוף Cronulla, שם הוקם אחד ממועדוני הגלישה הראשונים באוסטרליה בשנת 1907. חברת fox sports משדרת חלקים גדולים מן התחרות בשידור חי, הפרס לזוכה עומד על כ-120,000 דולרים!
שתי תחרויות גלישה שנתיות גדולות נוספות הנערכות באוסטרליה הן התחרות האוסטרלית הפתוחה, בחוף Manly שבסידני, ותחרות Bells Beach Surf Classic, הנערכת בחוף הנקרא כך, הנמצא כ-100 קילומטרים דרומית מערבית לעיר הגדולה מלבורן.


ארה"ב (כולל הוואי)


האזור הדרומי של החוף המערבי של ארה"ב תמיד הניב גולשי גלים מן הרמה הגבוהה ביותר בעולם. תנאי הגלישה המעולים, מזג האוויר הנוח וסגנון החיים המאפשר בילוי זמן רב בים, הן הסיבות לכך. הוואי היא חלק מארה"ב, ואין צורך להכביר מילים על סצינת הגלישה שם. מדי שנה נערכת בהוואי תחרות המכונה Billabong Pipeline Masters. מן השם של האירוע ניתן ללמוד על מה שהוא צופן בחובו, ביצועים מרהיבים בתוך גלי צינור שחופי הגלישה המפורסמים באי אואהו יודעים לספק (O'ahu, האי השלישי בגודלו בשרשרת איי הוואי).
אירוע שהוא שילוב של תחרות גלישה ופסטיבל גלישה נערך בכל שנה בכמה חופים במקביל בקליפורניה ארה"ב. לאירוע אין שם רשמי אך הוא מתרחש מדי שנה, בחודש אוגוסט, מאז 1961.
יש עוד תחרויות גלשה רבות בארה"ב ובהוואי לאורך כל חודשי השנה. ניתן למצוא פרטים אודותן באתרים של מועדוני גלישה הממוקמים בחופים המוכרים ככאלה בהם נערכות תחרויות גלישה (אתרי גלישה מפורסמים בעולם).


דרום אמריקה, דרום אפריקה ועוד


מזה שנים שחופים מסויימים בדרום אמריקה זוכים להכרה כאתרי גלישה אטרקטיביים במיוחד - אין פלא שכיום כמה מן התחרויות החשובות בעולם נערכות במדינות כגון אקוודור ופרו. תחרות לגולשים צעירים נערכת מדי שנה בחוף  של העיר Salinasas באקוודור, האירוע מטעם ארגון ISA (International Surfing Association) ומכונה ISA World Junior Surfing Games. בלימה פרו נערך מדי שנה אירועCopa Movistar (גביע כוכב הסרט) בחסות חברות Rip Curl ו-Samsung.
בדרום אפריקה, באזור הנושק לאוקיאנוס האטלנטי, נערכת מדי שנה תחרות גלישה מטעם חברת Billabong. גם בניוזילנד יש תחרויות ששווה לצפות בהן ויש תחרויות שנערכות באתרים מפתיעים כגון סין ואפילו בצרפת.

לסיכום, יציאה לחופשת גלישה אל יעד בו מתקיימת באותה עת תחרות גלישה גדולה מוסיף עוד תבלין לחוויה. חשוב להתארגן נכון, לדאוג לכל מה שצריך מספיק זמן מראש, כרטיסים למועד המבוקש, חדרים להתארח בהם וביטוח נסיעות לחו"ל המכסה גם פעילות ספורט אקסטרים כמו גלישה.


 

נגישות