מגזין PassportCard

מידע לנוסע

ועדת חריגים יציאה מהארץ – כיצד טסים למדינה אדומה?

בשל העלייה בתחלואה ממשיכה הממשלה להרחיב את רשימת המדינות האדומות, אליהן אסורה כעת היציאה מישראל. מה אפשר לעשות אם בכל זאת חייבים לטוס אל מדינה אדומה? האם יש דרך לקבל אישור? כל הפרטים כאן בפנים
תאריך פרסום 16/06/22

חברת פספורטכארד עושה את מירב המאמצים כדי להציג מידע מדויק ועדכני, אולם ייתכנו שגיאות ו/או אי דיוקים. יודגש כי המידע הינו בגדר כלי עזר בלבד ואינו מהווה המלצה כלשהי לצורך קבלת החלטות. האחריות הינה על עושה השימוש במידע בלבד. החברה לא תישא באחריות כלשהי בגין הפסד/נזק העשויים להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה.

עם העלייה בתחלואת הקורונה במדינות העולם, גם הגבלות הקורונה מחריפות, כולל הרחבת רשימת המדינות האדומות (יעדים בסיכון מרבי) המתעדכנת מדי יום.
אז נכון שהשמיים עדיין לא נסגרו ונתב"ג עדיין פתוח, אבל עשרות מדינות כבר מוגדרות אדומות והיציאה אליהן עבור אזרחים ותושבי קבע בישראל היא אסורה – למעט נוסעים שקיבלו אישור מיוחד מוועדת חריגים. בוועדת החריגים יושבים נציגים של משרד הבריאות, משרד החוץ ורשות האוכלוסין וההגירה.

אז מה עושים אם צריכים לצאת למדינה אדומה?

יציאת נוסעים מישראל למדינה אדומה תתאפשר במקרים חריגים בלבד, ורק לאחר קבלת אישור מוועדת חריגים של רשות ההגירה והאוכלוסין.

באילו מצבים אפשר להגיש בקשה לוועדת חריגים?

אזרח או תושב קבע יכול להגיש בקשה לוועדת חריגים על מנת לטוס למדינה אדומה במקרים הבאים בלבד:

 • לשם קבלת טיפול רפואי חיוני שלא סובל דיחוי, לנוסע עצמו או לאדם אחר התלוי בו.
 • לשם סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא במצוקה בריאותית ואינו יכול לקבל סיוע מאדם אחר באותה מדינה המוגדרת "אדומה".
 • על מנת להשתתף בלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה.
 • לשם השתתפות בהליך משפטי שאינו מאפשר השתתפות מרחוק ומחייב את נוכחות הנוסע.
 • במקרה של צורך חיוני הקשור ליחסי החוץ של ישראל או לביטחון ישראל. במקרה זה נדרשת קבלת אישור מהמנהל הכללי של משרד החוץ/משרד הביטחון/משרד ראש הממשלה (תלוי בנושא).
 • עבור ספורטאי מקצועי ומלווהו לצורך השתתפות בתחרות ספורט הנערכת בחו"ל.
 • מסיבה הומניטרית או צורך אישי מיוחד המחייב את היציאה מישראל ללא דחייה, למשל: לצורך איחוד משפחות של קטינים עם הוריהם/אפוטרופוס; ביקור קרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא על ערש דווי; חיילים בודדים שיוצאים למשפחתם; יציאה מהארץ לצורך הסדרי ראייה של הורה הנמצא בחו"ל.

כיצד יש להגיש את הבקשה בפועל?

יש למלא באתר רשות האוכלוסין וההגירה טופס מקוון – בקשה לוועדת חריגים. יש להגיש בקשה נפרדת עבור כל אזרח שמבקש לצאת מהארץ (אין אפשרות להגיש בקשה משפחתית) ולצרף מסמכים רלוונטיים לכל בקשה – למשל, עבור אישור לטיפול רפואי דחוף יש להגיש מסמך מנומק מהרופא המטפל בישראל ומסמך מהגורם הרפואי במדינת היעד שיעניק את הטיפול; עבור בקשה להשתתפות בלוויה יש להגיש מסמך המעיד על פטירה.

אנשים עם מסכה ליד מבנה

 מה עוד חשוב לדעת בנושא?

 • איסור היציאה מהארץ למדינות אדומות לא חל על מי שאמור לטוס דרך מדינות אדומות בטיסת המשך (קונקשן), ובתנאי שהשהות בשדה התעופה היא פחות מ-12 שעות והנוסע לא יצא משטח שדה התעופה.
 • ההנחיות אינן חלות על אזרחים זרים הנמצאים בישראל ומעוניינים לצאת ממנה.

כיצד מקבלים תשובה מוועדת החריגים?

תשובת הוועדה מתקבלת במייל כמכתב סירוב או אישור. במקרה של סירוב בשל מחסור במסמכים מתאימים, מקבל האדם מכתב סירוב עם פירוט המסמכים החסרים או שתתקבל דרישה מהוועדה להמצאת המסמכים לצורך הכרעה בפנייה. כל פונה שמעוניין לערער על החלטת הוועדה יכול לפנות אל ועדת ההשגות.

אישור יציאה מהארץ מוועדת החריגים תקף ל-14 יום מיום הוצאתו. לאחר שהתוקף פג, יש לפנות מחדש אל הוועדה לקבלת אישור נוסף.

מה עוד חשוב לדעת לפני היציאה מישראל?

 • מהי המדיניות במדינת היעד? באחריות הנוסע לברר מהן הדרישות של מדינת היעד מאזרחים זרים הנכנסים למדינה (טפסים מיוחדים, בדיקות, בידוד וכד').
 • על כל נוסע לבצע בדיקת קורונה PCR במהלך 72 שעות לפני ההמראה מישראל. רק נוסעים שיקבלו תוצאה שלילית יורשו לעלות למטוס. חשוב לשים לב כי תוצאות הבדיקה כתובות באנגלית וכוללות את מספר הדרכון של הנוסע. נוסעים הפטורים מבדיקת PCR לפני הטיסה הם כאלה ששהו בישראל פחות מ-72 שעות או בעלי תו ירוק בתוקף (חשוב לוודא מהן הדרישות במדינת היעד לגבי בדיקת PCR שלילית, כיוון שהפטור מתייחס להנחיות משרד הבריאות בישראל בלבד).
 • כל אזרח מעל גיל 16 נדרש למלא טופס יציאה מישראל במהלך 24 השעות בלפני היציאה מישראל.

לרכישת פוליסה אונליין / להתחברות לאיזור האישי