אחת השאלות החשובות ביותר שיש לענות עליה כשעושים רילוקיישן עם המשפחה, היא איך מוצאים בית ספר לילדים ברילוקיישן? במדינות שונות ישנן אפשרויות שונות, ולכן ההמלצה החשובה מכולן היא להכין את שיעורי הבית בנושא בשלב כמה שיותר מוקדם וכמה שיותר זמן לפני המעבר. מעבר לכך, לא תמיד הבחירה כולה בידי ההורים. זאת כיוון שלא תמיד בית הספר הטוב ביותר, הוא בהכרח גם המתאים ביותר.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבנוסף לאופי בית הספר, הרמה הלימודית, הרכב אוכלוסיית הלמידים ופרמטרים נוספים הנוגעים לבית הספר עצמו, יש גם לא מעט שיקולים חיצוניים שצריכים לקחת בחשבון. הכוונה היא למשל למרחק של בית הספר מהבית, למשך הזמן שאנחנו מעוניינים לשהות בחול, לעלות שכר הלימוד ועוד. בכתבה שלפניכם נסקור את האפשרויות השונות ונרחיב אודות השיקולים הרלוונטיים לבחירה בבתי הספר השונים.

ילדים לומדים

בתי ספר יהודיים

מתחת להגדרת המטרייה בתי ספר יהודיים“, ישנה שורה ארוכה של בתי ספר שונים, הנבדלים אלה מאלה במגוון רחב של פרמטרים. באופן כללי לא מדובר על בתי ספר שבהם הלימודים מתקיימים בעברית באופן בלעדי אם כי יתכן שלפחות חלק מהשיעורים או חוגי ההעשרה יתנהלו בעברית. המשותף לבית הספר היהודיים בא לידי ביטוי בשמירה על הצביון היהודי, בציון חגים וקיום המסורת היהודית ברמה כזו או אחרת.

מדובר בבחירה הנכונה עבור הורים לילדים שמעוניינים לדאוג לכך שילדיהם יישארו מחוברים למקורות ולמסורת ולא יאבדו קשר עם היהדות. העובדה שבבתי ספר אלה ישנם לרוב מורים דוברי עברית, עשויה גם להקל על ההסתגלות לרילוקיישן. עם זאת, במקרים רבים הבחירה בבית ספר יהודי, שבו לומדים בעיקר תלמידים יהודים, עשויה לעכב את ההשתלבות של הילדים במארג החברתי המקומי. לפיכך הבחירה בבית ספר יהודי מתאימה יותר למשפחות שהחליטו לעשות רילוקיישן לתקופה קצרה יחסית של מספר שנים בלבד ולאחר מכן לשוב לארץ.

בתי ספר בינלאומיים

בבתי ספר בינלאומיים, שפת הלימודים היא אנגלית ולרוב לומדים בהם ילדים של מהגרים, דיפלומטים ועובדים ברילוקיישן. לבית ספר בינלאומי ישנם לא מעט יתרונות, כשבין השאר מדובר ברמת הלימודים הגבוהה, בעובדה שהילדים לא יסבלו מהיותם זרים ובכך שיוכלו ללמוד באנגלית מבלי שיצטרכו ללמוד את שפת המקום. אך גם במקרה הזה, כשהילדים מתערים בחברה הכוללת אך ורק ילדים של זרים, יש בכך כדי למנוע מהם להשתלב בהצלחה בחברה המקומית ולהפוך לבני המקום.

חשוב מאוד לציין שבתי ספר בינלאומיים הם גם בתי ספר יקרים מאוד בהשוואה לבתי הספר האחרים. לכן אם מדובר ברילוקיישן מטעם חברה בינלאומית שמממנת את הלימודים בבית הספר עבור ילדי העובדים, יתכן שמדובר ביופי של בחירה. לעומת זאת אם מדובר במשפחה שמנסה את מזלה בחול ואין ברשותה תקציב בלתי מוגבל, יתכן שעדיף לבחור במסגרת אחרת.

ילד כותב על הלוח

בתי ספר פרטיים מול בתי ספר ציבוריים

בתי הספר המקומיים במדינות השונות נחלקים לשני סוגים עיקריים: בתי ספר ציבוריים שנהנים מסבסוד ממשלתי ובתי ספר פרטיים שאינם מתוקצבים על ידי המדינה. בית ספר מקומי הוא הבחירה הנכונה עבור משפחות שמעוניינות להישאר יותר משנתייםשלוש במדינה החדשה אליה עברו במסגרת הרילוקיישן. מדובר בדרך הטובה ביותר להיטמע בחברה, לרכוש את שפת המקום ולרכוש חברים מקומיים.

בית ספר מקומי ציבורי שבו הלימודים מסובסדים על ידי המדינה, בדרך כלל מציע לימודים בכיתות גדולות יותר עם יחס פחות אישי ומשאבים מוגבלים באופן כללי. כמו כן בתי ספר ציבוריים מאופיינים בהטרוגניות רבה מאוד ובשילוב של ילדים המגיעים ממגוון רחב של רקעים וחתכים סוציואקונומיים.

בתי ספר פרטיים לעומת זאת, יכולים להתנות את הלימודים במעבר של מבחנים לא פשוטים כלל וכלל וכך ליצור אוכלוסייה מסוימת מאוד של תלמידים. עבור משפחות מסוימות מדובר ביתרון אך ישנם גם כאלה שיתנו עדיפות לבית ספר ציבורי שמזכיר יותר מבחינת הרכב התלמידים הלומדים בו את העולם האמיתי“.

בארצות הברית לדוגמה, מקפידים על הפרדה מוחלטת של דת ומדינה. בשל כך בתי הספר הדתיים אינם יכולים לקבל מימון ממשלתי ואכן רוב בתי הספר הפרטיים הם בתי ספר המשויכים בצורה כזו או אחרת לארגונים דתיים מסוימים. כמו כן לימודים בבית ספר פרטי דורש מההורים להשקיע לא מעט כסף וגם כאן ניתן לראות כיצד נוצרת אוכלוסייה מסוימת מאוד של תלמידים בבתי הספר הפרטיים.

באופן כללי מבחינת הרמה האקדמית והישגי התלמידים, הכף נוטה לטובת בתי הספר הפרטיים ואין זה משנה באיזו מדינה מדובר.

תלמידים בבית ספר ציבורי
תלמידים בבית ספר ציבורי

השורה התחתונה

לצד בתי הספר שהוזכרו לעיל, ישנם גם סוגים נוספים של מסגרות לימודיות ובכלל זה סוגים שונים של פנימיות, בתי ספר לאמנויות, בתי ספר מגנטיים (Magnet schools) והרשימה עוד ארוכה. הואיל ומדובר בבחירה בעלת השפעה משמעותית על איכות חיי המשפחה בכלל והתלמיד בפרט, יש להשקיע בה לא מעט מחשבה ולקבל אותה רק לאחר שנאסף מספיק מידע רלוונטי. כפי שציינו בפתח הדברים, ישנה חשיבות עליונה להתחיל להכין את שיערי הבית כמה שיותר זמן מראש ולקחת בחשבון שבבתי הספר המובילים והנחשקים, רוב הסיכויים שתיתקלו ברשימות המתנה ארוכות מאוד. קחו זאת לתשומת ליבכם.