המסע לרילוקיישן לאיטליה מתחיל בשתי משימות עיקריות שיש לדאוג להן בטרם עולים על המטוס: מציאת מקום עבודה וידיעת השפה האיטלקית.  איטליה היא מדינה ענקית שמחולקת למחוזות, כאשר כל מחוז הוא בעל אופי שונה וייחודי, החל מהדיאלקט ועד המנטליות ואורח החיים. הערים המרכזיות באיטליה הן רומא הבירה, פירנצה, ונציה ומילאנו, כאשר ברומא ובמילאנו ישנה קהילה יהודית וישראלית גדולה. ישנן קהילות גם בנאפולי ובטורינו, אך הן קטנות יותר. 

עבודה באיטליה

רילוקיישן לאיטליה נשמע זוהר ומפתה, אך במדינה בה האבטלה היא גדולה, האופציה להגירה אפשרית בעיקר אם נשלחתם מטעם מקום העבודה או מצאתם מראש ממקום עבודה בחברה בינלאומית או מקומית שמעוניינת להעסיק אתכם.

אפשרויות התעסוקה באיטליה מתרכזות בעיקר בתחומי המכירות, הוראה, אופנה ותיירות (ענף שנפגע קשות כתוצאה ממשבר הקורונה). ענפי ההייטק וההנדסה פחות מפותחים באיטליה והמשכורות בתחומים אלו נמוכות בעשרות אחוזים מן המשכורות בישראל.

שוק העבודה האיטלקי נחשב מאתגר, ולכן חשוב לדעת כי מציאת עבודה פה היא משימה לא פשוטה. כדאי לקחת בחשבון שאם מדובר ברילוקיישן משפחתי כאשר אחד מבני המשפחה נשלח לרילוקיישן מטעם העבודה, סביר כי בן או בת הזוג יתקשו למצוא עבודה ויש סיכוי גדול שתצטרכו לחיות ממשכורת אחת. לכן, כאשר בוחרים ברילוקיישן לאיטליה, כדאי שמצבכם הכלכלי יהיה טוב.

עוד מכשול רציני בעת חיפוש עבודה באיטליה הוא השפה. מי שאינו דובר איטלקית ימצא כי קשה מאוד עד בלתי אפשרי, למצוא עבודה ללא שליטה טובה בשפה. גם בחברות גדולות דרושה איטלקית בסיסית. במידה ואתם דוברי צרפתית, ייתכן ובאזורים מסוימים בצפון איטליה תסתדרו יותר בקלות.

דבר נוסף שחשוב לזכור הוא שהמשכורות באיטליה נחשבות נמוכות (1,500 יורו בחודש נחשב למשכורת טובה), אך עם זאת, גם יוקר המחייה הוא נמוך יותר.

אנשי עסקים

ויזות באיטליה

ישראלים המחזיקים בדרכון אירופאי זכאים לעבוד וללמוד באיטליה בשל היותם אזרחי האיחוד האירופי. ישראלים שאין ברשותם דרכון אירופאי זקוקים להוציא אשרת עבודה מתאימה בשגרירות איטליה וכן לרכוש ביטוח רפואי מתאים.  מידע נוסף על אשרות לאיטליה תוכלו למצוא באתר שגרירות איטליה בישראל ובאתר הוויזה האיטלקי.

באיטליה יש מספר סוגי ויזות המאפשרות שהייה קבועה ואפשרות לעבוד באופן חוקי. להלן הבולטות שבהן:

ויזת עבודה באיטליה

כדי לעבוד באופן חוקי באיטליה יש להוציא אשרת עבודה מתאימה. ייתכן כי בעלי מקצועות נדרשים באיטליה, כמו מהנדסים ורופאים, יזכו להליך קבלה מזורז. תוקף האשרה משתנה ממשרה למשרה ונקבע על פי ביקוש ותועלת. חשוב לציין כי לפני קבלת הוויזה יש צורך לעבור מבחני לשכה באיטלקית. 

ויזת סטודנט באיטליה 

כדי להנפיק ויזת סטודנט יש לקבוע פגישה בשגרירות בתל אביב. במועד שנקבע יש להגיע ולמלא טופס בקשה ולהציג מספר מסמכים: 

  • דרכון בתוקף לתקופה של האשרה המבוקשת + 3 חודשים לפחות.
  • אישור הרשמה ללימודים ממוסד מוכר להשכלה גבוהה באיטליה.
  • אישור מגורים באיטליה במרחק סביר ממוסד הלימודים (חוזה דירה על שמכם/ אישור של מארח על כך שהוא עומד לארח אתכם/אישור הזמנה של חדר במלון).
  • אישור על כך שיש לכם ביטוח רפואי מתאריך הכניסה הצפוי לאיטליה.
  • כרטיס טיסה.
  • ערבות בנקאית או תיעוד המוכיח כי לרשות המבקש עומד סכום כסף שמספיק לקיומו לתקופה של שנת הלימודים הראשונה.

שימו לב כי מי שמחזיק בוויזת סטודנט באיטליה רשאי לעבוד 20 שעות שבועיות בלבד.

ויזת משקיעים/עצמאי באיטליה 

ויזה שמטרתה לעודד השקעה בכלכלה המקומית ולרוב היא תקפה לשנתיים. על מנת לקבל אשרה זו יש להוכיח בשגרירות כי ביכולתכם לכלכל את עצמכם באופן עצמאי, כולל הוכחה כי בחשבון הבנק שלכם יש סכום כסף מסוים, שנקבע לפי סוג המקצוע שלכם. ויזה זו נועדה למי שמעוניין להשקיע כסף או להקים עסק באיטליה. 

רומא איטליה - רילוקיישן לאיטליה

ביטוח רפואי באיטליה 

באיטליה יש מערכת בריאות ציבורית גדולה (Servizio Sanitario Nazionale – SSN) המבוססת על כספי מיסים ותקצוב ממשלתי. לכל אחד ממחוזות המדינה יש שירות בריאות מחוזי, תחתיו נמצאות יחידות הבריאות המקומיות השייכות לו (Azienda Sanitaria Locale – ASL)  – בדומה לקופות החולים בישראל. השירותים הבסיסיים הם ללא עלות, כמו ביקור אצל רופא המשפחה להתייעצות או לקבלת מרשמים, אך שאר השירותים כרוכים בהשתתפות עצמית, כמו רכישת תרופות (לא כרוניות), בדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה וביקורים אצל רופאים מומחים. 

כל אזרח או תושב איטלקי זכאים לשירותי מערכת הבריאות הציבורית, אך עם זאת חלקם מעדיפים להוסיף גם ביטוח פרטי להרחבת הכיסוי הרפואי. הסיבה לכך היא חוסר גדול בזמינות תורים לרופאים מקצועיים ולבדיקות חשובות כמו אולטרסאונד ו-MRI (ההמתנה יכולה לארוך חודשים רבים). כמו כן, ישנם שירותים שאינם כלולים בביטוח הציבורי, כמו רפואת שיניים.

ישראלים רבים שנוסעים לרילוקיישן, אם זה למטרות עבודה או לימודים, בוחרים בביטוח רפואי פרטי מקיף ולא מסתפקים בביטוח הבריאות הציבורי או באחד מהביטוחים הפרטיים המקומיים והיקרים. ביטוח פרטי דרך חברה ישראלית כמו פספורטכארד רילוקיישן, מספק ביטוח רפואי לישראלים בחו”ל ומאפשר למבוטחים לבקר אצל רופאים פרטיים בעת הצורך, לקצר את ההמתנה לרפואה מקצועית, לקבל ייעוץ טלפוני מרופאים דוברי עברית בכל שעות היממה וליהנות מכיסוי ביטוחי מלא בעת ביקורים בישראל.

החיים באיטליה

כאשר מדברים על חיים באיטליה חשוב לדעת כי יש הבדל גדול בין להיות תייר במדינה לבין תושב. 

כאמור, אם אתם מתכננים לעבור לגור באיטליה ואינכם דוברי איטלקית, חשוב מאוד ללמוד את השפה טרם המעבר. רוב ההתנהלות היומיומית פה מתקיימת באיטלקית, ממשרדי העירייה והדואר ועד ביקורים אצל רופאים. בערים הגדולות אמנם דוברים גם אנגלית, אבל מחוץ להן יהיה לכם קשה מאוד להסתדר ללא איטלקית שוטפת – על אחת כמה וכמה בשוק העבודה. כמובן שאם מטרת המעבר שלכם היא לימודים אקדמיים, מומלץ ללמוד איטלקית מראש. 

אחד הקשיים עליהם מעידים ישראלים המתגוררים באיטליה היא התמודדות עם הבירוקרטיה המקומית. אז נכון, אנחנו כישראלים מנוסים בעודף בירוקרטיה, אבל כשנוספת אליה גם שפה זרה, הקושי גדל.

ועכשיו אחרי שדיברנו על הקשיים, כדאי להזכיר כמה יתרונות:  יוקר המחייה באיטליה הוא נמוך מאשר בישראל. קניות בסופרמרקט וארוחות במסעדות יהיו זולות הרבה יותר מאשר בארץ. בנוסף – האפשרות למצוא חומרי גלם איכותיים ומגוונים גדולה מאוד כמעט בכל רחבי המדינה, כך שבין אם אתם אנשים של בשר, ירקות או גבינות – תוכלו למצוא הכל. יתרון נוסף של איטליה הוא העובדה שאתרי הטבע והתיירות במדינה בלתי נגמרים, כך שתמיד יהיה לכם לאן לטייל ולרוב יהיה מדובר במקום מרהיב ביופיו.

משפחה בונציה

רילוקיישן משפחתי לאיטליה

מבחינה חברתית, חשוב לדעת כי החיים באיטליה והמנטליות שונים מאוד ממה שאנו מכירים, מה שעלול להקשות ביצירת חברויות וקשרים. לכן כדאי לקחת בחשבון שהתאקלמות וההסתגלות לאחר הרילוקיישן לאיטליה, יכולה לקחת תקופה ארוכה.

בכל בתי הספר, גם הציבוריים וגם הפרטיים מדברים באיטלקית בלבד. עקב כך, האופציה שבה בוחרים רבים מהישראלים באיטליה היא ללמוד בבתי ספר אמריקאים או בינלאומיים ודוברי אנגלית, שהחיסרון שלהם הוא שכר הלימוד הגבוה, כך כשאתם מנסים להבין איך מוצאים בית ספר ברילוקיישן, חשוב שתקחו את השיקולים האלה בחשבון.

במידה ואתם מעוניינים בחיי קהילה, כדאי לדעת כי רוב הקהילה היהודית והישראלית מתרכזת ברומא ובמילאנו, כולל בתי ספר יהודיים ובית חב”ד. הלימודים בבתי הספר באיטליה מתחילים ב-10 בספטמבר, ולכן מומלץ למשפחות עם ילדים לתאם את המעבר לחודשי הקיץ על מנת להקל על ההתאקלמות לפני הכניסה למסגרות.