יוון היא לא היעד הקלאסי והראשון כשחושבים על רילוקיישן, אבל היא בהחלט אופציה טובה לישראלים שחולמים מצד אחד על חוויה משמעותית ומרחיבת אופקים, שתתרום להם מבחינה מקצועית ומבחינה אישית, ומצד שני תאפשר להם להיות קרובים לישראל, במרחק טיסה של שעתיים וחצי; להשתלב בחברה עם מנטליות ים תיכונית, אקלים חם ונעים שמאוד מזכיר את הבית ועלויות מחייה שנחשבות לנמוכות ביותר באירופה.
בכתבה הבאה נסקור את כל מה שחשוב לדעת לפני מעבר מגורים ליוון, האפשרויות העומדות בפניכם וגם האתגרים הצפויים.

נוף סנטוריני- חוף ים ותחנת רוח

עבודה ביוון

כשמדברים על שוק העבודה היווני אי אפשר להתעלם מהמשבר הכלכלי הגדול שהתרחש ביוון מסוף שנת 2009 למשך כעשר שנים, במהלכן נכנסה יוון למיתון ממושך ולשיעור האבטלה של למעלה מ-28 אחוז מכוח העבודה (בקיץ 2013). לאחר שקיבלה חבילות סיוע של קרוב ל-300 מיליארד דולר ממדינות האיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית ונאלצה להנהיג רפורמות ותוכניות צנע שכללו קיצוצים בתקציבים שונים, הצליחה יוון להתאושש מהמשבר ולהגיע לצמיחה מחודשת (מדצמבר 2014). עם זאת, שנים קשות אלה דרדרו את מצבם הכלכלי של כמיליון וחצי תושבי יוון שהגיעו לקו העוני. קרנות הפנסיה של מרבית מתושבי יוון נפגעו קשות, מערכת הבריאות הגיעה לסף התמוטטות ומספר חסרי הבית במדינה גדל פי ארבע. 

כיום כלכלת יוון התחזקה, האבטלה ירדה לכ-17 אחוז ואפשר לומר שהמדינה נמצאת בצמיחה מתמדת. עם זאת, יש לקחת בחשבון שיוון עדיין חשופה למשברים כלכליים ואינה יציבה לחלוטין.

אם אתם חושבים על מעבר מגורים ליוון מתוך מחשבה לשפר את רמת חייכם, כדאי לבדוק את הנושא לעומק, לבחון את רמת השכר אל מול עלויות המחייה וכן לקחת בחשבון את נושא המסים המקומיים.

אפשרויות התעסוקה ביוון הן מוגבלות ומתמקדות בראש ובראשונה בתחום התיירות, אבל גם בתחומי מכירות, חקלאות, מחשבים, תמיכה ואינטרנט וגם משרות ניהוליות ותחומי יזמות שונים. גם נוודים דיגיטליים רבים בוחרים להשתקע ביוון ולנהל ממנה את חייהם.

אפשר לומר שרוב המהגרים המגיעים ליוון לא בונים על קפיצה כלכלית רצינית או התפתחות גדולה בקריירה – אלא יותר מתוך רצון לחיות טוב, בקצב חיים רגוע וברמת חיים טובה ומאפשרת. 

נושא נוסף שיש להתייחס אליו הוא המיסוי ביוון. יוון חתומה על אמנת מיסוי עם ישראל. משמעות הדבר היא שכאשר ישראלי מבצע רילוקיישן ליוון לשם עבודה (כשכיר או כעצמאי) ואינו מנתק תושבות, הוא מחויב לדווח על הכנסותיו בשתי המדינות. לכן, מומלץ בטרם המעבר להתייעץ עם איש מקצוע הבקיא תחום המיסוי ובכל היבטיו ולבדוק את תנאי המיסים בהתאם לתעסוקתכם.

ויזות

ישראלים המחזיקים בדרכון אירופאי זכאים לעבוד וללמוד ביוון בשל היותם אזרחי האיחוד האירופי. ישראלים שאין ברשותם דרכון אירופאי ומעוניינים לעבוד באופן חוקי ביוון, נדרשים להוציא אשרת עבודה מתאימה בשגרירות יוון. ביוון יש מספר סוגי ויזות המאפשרות שהיה קבועה ואפשרות לעבוד באופן חוקי. אלו הוויזות העיקריות:

ויזת עבודה  

כדי לעבוד באופן חוקי ביוון יש להוציא אשרת עבודה מסוג D עוד בטרם הגעתכם ליוון. אם אתם עומדים לעבוד אצל מעסיק מקומי ומעוניינים להוציא אשרת עבודה, עליכם להציג בפני רשויות ההגירה חוזה עבודה שתוקפו לשנה לפחות. כמו כן, בעת בקשת לקבל ויזת עבודה יש להציג את המסמכים הבאים: 

 • דרכון בתוקף לכל תקופת השהות העתידית + שלושה חודשים אחריה.
 • ביטוח רפואי התקף לכל תקופת השהות.
 • העתק תעודת מידע פלילי של המבקש.
 • חוזה עבודה חתום עם מעסיק מקומי.

ויזת העבודה תקפה לשנתיים וניתן להאריך את תוקפה בעת הצורך. כמו כן, במהלך 30 הימים הראשונים לשהות על המבקש לדאוג למלא טופס היתר שהייה ביוון בשפה היוונית ולהגישו ברשות המקומית או בתחנת המשטרה המקומית בתוספת המסמכים הבאים:

 • אשרת עבודה.
 • דרכון בתוקף.
 • 2 תמונת פספורט עדכניות.
 • אישור מצב רפואי.   
 • הוכחת כתובת מגורים מקומית.
 • הוכחה כי המבקש מסוגל לפרנס את עצמו לכל תקופת השהות.

עובד זר המחזיק בוויזת עבודה ביוון רשאי להתלוות בבני זוג ומשפחה, אך עליו להוכיח כי יש באפשרותו לכלכל את התלויים בו בעת כל תקופת השהות. אדם שמתגורר ביוון באופן חוקי לתקופה של למעלה מחמש שנים יכול להגיש בקשה לקבלת תושבות קבע. 

ויזת לימודים

כדי להנפיק ויזת סטודנט יש לפנות אל שגרירות יוון בישראל ולהציג את המסמכים הבאים:

 • דרכון בתוקף לשנה לפחות. 
 • מכתב קבלה רשמי ממוסד להשכלה גבוהה ביוון.
 • אישור על מצב רפואי.
 • ביטוח רפואי בתוקף לכל התקופה.
 • הוכחה כי לרשות המבקש עומד סכום כסף שמספיק למחייתו למשך תקופת הלימודים. 

המחזיק בוויזת סטודנט רשאי לעבוד עד 20 שעות בשבוע במהלך הלימודים ועד 40 שעות שבוע במהלך חופשות. 

ויזת זהב

החל מיולי 2013 החליטה יוון לאפשר אשרת שהייה ממושכת מטעם משרד ההגירה (Golden visa) לרוכשים נכס בשטח המדינה או למשקיעים בעסק מקומי בסכום של 250,000  אירו ומעלה. מטרת מהלך זה היא למשוך משקיעים זרים למדינה (שאינם אזרחי האיחוד האירופי, על מנת לסייע בשיפור המצב הכלכלי ביוון. ויזת זהב מאפשרת שהייה חוקית למשך 5 שנים וניתנת להארכה ל-5 שנים נוספות בתמורה להמשך ההשקעה/אחזקת נכס נרכש/רכישת נכס חלופי. לאחר 7 שנות תושבות ניתן להגיד בקשה לקבלת אזרחות יוונית.

מידע נוסף על אשרות ליוון:

שגרירות יוון בישראל, כתובת: רחוב דניאל פריש 3, תל אביב

טלפון: 03-6953060
מייל: gremb.tlv@mfa.gr 

שעות פתיחה: ב’-ו’ בין 10:00-14:00. 

אתר: https://www.mfa.gr/missionsabroad/en/israel-en 

ביטוח רפואי

שירותי הבריאות ביוון מתחלקים למערכת בריאות ציבורית (ESY), הממומנת על ידי דמי ביטוח בריאות אותם משלמים אזרחי ותושבי יוון לביטוח הלאומי, ושירותי בריאות פרטיים. מערכת הבריאות הציבורית ביוון סבלה במהלך השנים מבעיות שונות, כמו למשל תורים ארוכים לבדיקות רפואיות ולמומחים מקצועיים ואיכות נמוכה של שירותים באשפוז הציבורי, ובשל כך רבים מתושבי יוון בחרו להשתמש בשירותי בריאות פרטיים ולקבל החזרים מקופות החולים. בשנת 2010 חלה רפורמה מקיפה במערכת הבריאות הציבורית היוונית, במטרה לשפר את יעילות המערכת. הרפורמה כללה הגבלה ופיקוח על מחירי תרופות, הפחתת ההחזרים על שימוש בשירותי רפואה פרטיים והגבלות תקציביות. עם זאת, כ-15 אחוז מתושבי יוון מחזיקים גם כיום בביטוח בריאות פרטי.

עובדים ברילוקיישן המשלמים ביטוח לאומי יכולים להשתמש בשירותי הבריאות הציבוריים, לקבל שירות מרופא משפחה, לבקר רופאים מומחים ולקבל טיפול בבתי החולים. עם זאת, רוב הישראלים ברילוקיישן בוחרים בביטוח בריאות פרטי, גם בשל מגבלות השפה וגם בשל זמינות טובה יותר של שירותים מקצועיים איכותיים, מימון לתרופות ועוד. אפשר לרכוש ביטוח פרטי מחברות מקומיות או מחברה ישראלית, כמו פספורטכארד רילוקיישן המציעה למבוטחיה שירות נוח בשפה העברית, מאפשרת קבלת טיפול רפואי מידי בעת הצורך, כולל בדיקות בבתי חולים, ייעוץ טלפוני מרופאים דוברי עברית בכל שעות היממה ומכיסוי ביטוחי מלא בעת ביקורים בישראל.

החיים ביוון

לרילוקשיין ליוון יש יתרונות רבים עבורנו הישראלים, והעיקרי שבהם הוא הקרבה הגדולה לבית. עלויות הטיסה מישראל ליוון הן נמוכות ויש קו טיסות תדיר בין המדינות, כך שקל מאוד לקפוץ ולבקר את המשפחה והחברים בעת הצורך או סתם ככה כשמרגישים געגוע. יתרון בולט נוסף הן עלויות המחייה הזולות ביוון לעומת ישראל. אמנם ההכנסה מעבודה ביוון אינה גבוהה כמו במדינות אירופאיות אחרות, אבל הוצאות המחייה ביוון נחשבות מהנמוכות באירופה. החשבונות ביוון נמוכים מאשר בישראל, הקניות בסופר זולות יותר, הדלק זול יותר ולמעשה אפשר לומר כי ההוצאה החודשית של משפחה ביוון יכולה להסתכם בכחצי מההוצאה בישראל – ואפילו פחות. יתרונות נוספים הן הנדל”ן הזול ביוון, מחירי השכירות הנוחים, מזג האוויר המושלם, קצב החיים השלו והרגוע, המנטליות והאווירה הים תיכונית שדומות לכל מה שאנו מכירים בישראל וגורמות לנו להרגיש כמעט כמו בבית.

יחד עם זאת, אחד הקשיים העיקריים הצפויים בעת מעבר ליוון הוא התמודדות עם השפה המקומית. השפה היוונית אינה קלה ללימוד, אך כדאי בכל זאת להשקיע באתגר ולנסות לשלוט בשפה לפחות ברמה בסיסית על מנת להצליח להשתלב בחברה, בבירוקרטיה המקומית ובחיי היומיום. 

הקהילה היהודית באתונה מציעה מדי פעם  שיעורי יוונית אונליין לילדים ולמבוגרים. פרטים נוספים אפשר לברר במייל: pmo@athjcom.gr.

איפה כדאי לגור ביוון? 

רוב הישראלים ברילוקיישן ביוון מתגוררים באזור אתונה וסלוניקי, אבל יש ריכוזים ישראליים גם במקומות נוספים ביבשת ובאיים השונים. הקהילה היהודית ביוון מונה כ-6,000 איש, כאשר הקהילות הגדולות ביותר נמצאות בערים אתונה וסלוניקי, וקהילות קטנות נוספות בערים כמו לאריסה, וולוס, יואנינה, טריקלה, ובאיים היוונים רודוס, קורפו וזקינטוס. 

לחצו כאן לאתר בית חב”ד באתונה

לחצו כאן לאתר בית חב”ד בסלוניקי

לחצו כאן לאתר בית חב”ד ברודוס

רילוקיישן משפחתי ליוון

אחד האתגרים העיקריים ברילוקיישן משפחתי ליוון הוא התמודדות עם מכשול השפה ועם התאקלמות הילדים במוסדות החינוך המקומיות. 

ביוון ישנה מערכת חינוך ציבורית חינמית שמתחלקת לבתי ספר יסודיים (גיל 6-11), חטיבות ביניים (גיל 12-14) ותיכונים (גיל 15-17). עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הלימודים בבתי הספר הציבוריים הם בשפה היוונית, מה שעלול להיות בעייתי עבור ילדים ישראלים ברילוקיישן.
מסיבה זו רוב המשפחות שיוצאות לרילוקיישן ביוון בוחרות בבתי ספר בינלאומיים, בהם מתקיימים הלימודים בשפה האנגלית ותמהיל אוכלוסיית התלמידים הוא מגוון ומורכב מילדים זרים ממדינות שונות. ביוון יש מגוון בתי ספר פרטיים בינלאומיים (רובם באזור אתונה), בהם בתי ספר בריטיים ואמריקאים. רמת החינוך ומתקני בית הספר היא גבוהה והם מספקים חינוך בכל השלבים, מהגן ועד התיכון. שכר הלימוד של בתי ספר אלו נע בין 7,000 ל-13,000 אירו לשנה, בהתאם לגיל התלמיד ולמדיניות ביה”ס. לחצו כאן לחיפוש בתי ספר בינלאומיים ביוון.

אופציה נוספת היא לימודים בבית ספר יהודי (באתונה), השייך לקהילה היהודית, אך יש לקחת בחשבון ששפת הלימוד היא יוונית לצד לימודי יהדות והיסטוריה עברית.

על מנת להתכונן טוב יותר לקראת המעבר המשפחתי ליוון, אפשר לנסות ולהתחבר למשפחות ישראליות אחרות באזור המגורים העתידי. אחת הדרכים לעשות זאת היא להיכנס לקבוצות רלוונטיות ברשתות החברתיות, כמו למשל: ישראלים ביוון, ו-ישראלים באתונה ויוון, שם תוכלו להכיר ישראלים אחרים שמתגוררים ביוון, להתייעץ עימם בנושאים שונים ולקבל המלצות.

אנחנו ממליצים לכם לעשות הכנה מוקדמת במידה ואתם מתכננים רילוקיישן ליוון. ישנם הרבה דברים שניתן לסגור בארץ מראש ולהקל על המעבר שגם ככה יכול להיות מסובך, ביניהם: עבודה, לימודים, בתי ספר לילדים וכמובן ביטוח רפואי לרילוקיישן שישרה עליכם תחושה של רוגע מהרגע הראשון של חברת הביטוח פספורטכארד. 

סירות עוגנות בנוף יווני